Türkiye Enerji Stratejileri ve Politikaları Araştırma Merkezi-TESPAM ile Bahçeşehir Kıbrıs Üniversitesi/ Deniz Hukuku Araştırma Ve Uygulama Merkezi arasında işbirliği anlaşması imzalanmıştır.

Kıbrıs adasındaki doğalgaz kaynakları uzun zamandır  Türkiye  ve Güney Kıbrıs arasında tartışmaların yaşanmasına yol açmıştır. Türkiye olarak, uzun zamandır Güney Kıbrıs’ın ‘münhasır ekonomik bölge’ olarak ilan ettiği alanda Türkiye’nin ve Kıbrıs Türkleri’nin de hakkı olduğunu savunuyoruz. O yüzden yapılacak herhangi bir doğalgaz sondaj çalışmasının Türkiye’nin onayı olmadan gerçekleştirelemeyeceğini belirtmek isteriz. Barış görüşmeleri sona erdirilmeden Güney Kıbrıs’ın sondaj çalışmalarına başlamamasından yana olduğumuzu ifade etmek isteriz. Genel olarak Akdeniz’deki gaz kaynaklarında  Türkiye, Güney Kıbrıs, Suriye, Lübnan, İsrail, Filistin ve Mısır gibi ülkeler hak iddia ediyor.

 

Böyle bir süreçte Bahçeşehir Kıbrıs Üniversitesi/ Deniz Hukuku Araştırma Ve Uygulama Merkezi arasında işbirliği anlaşması imzalanmasının önemli olduğunu ve sürece katkı sağlayacağımızı umut ediyoruz.