Yrd.Doc.Dr. Emete Gözügüzelli

Akademisyen ve Deniz Hukuku Danışmanı. 05.09.1978’de Lefkoşa’da doğdu.

Yakın Doğu Üniversitesi Yüksek Lisans Uluslararası İlişkiler bölümünden yüksek şeref diploması ile mezun oldu. Yüksek Lisans öğreniminin hemen ardından Dışişleri Bakanlığı’na sözleşmeli personel olarak girdi. Bir süre Bakanlık bünyesinde raportör ve ilgili idari işlerde çalıştı.

Daha sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi Uluslararası Parlamenterler Birliği Başkanlığı’nın Danışmanı olarak görevine devam etti. Ayni dönemde İsveç Parlamentosu himayesinde Dışişleri Enstitüsü tarafından düzenlenen Doğu Akdeniz’in Güvenliği konusunda eğitime katılarak Kıbrıs konusunda Parlamento üyelerine brifing verdi. Kıbrıs konusu üzerinde yurt dışında ve Türk dünyasında pek çok konferansta konuşmacı olarak yer alan Gözügüzelli, Doktora eğitimini Girne Amerikan Üniversitesi’nde Uluslararası Deniz Hukuku üzerine yüksek şeref ile tamamladı.

Gözügüzelli, şuan Bahçeşehir Kıbrıs Üniversitesi’nde öğretim üyesidir. Ayni üniversitede kurulumuna öncülük ettiği Deniz Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi Başkanıdır. Gözügüzelli ayrıca, Ankara Üniversitesi Deniz Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Koç Üniversitesi Denizcilik Formu Danışma Kurulu üyesidir. Pek çok dergi ve gazetelerde yayınları ve kitapları mevcuttur. Enerji alanındaki çalışmalarını TESPAM ile yürüten Gözügüzelli, ayni kurumun hem danışma kurulu üyesi hemde Turksh Journal of Energy Policy dergisinde hakem olarak görevlidir. Son olarak BM ve AB onaylı INSPAD Ensütüsü tarafından Barış Büyükelçisi olarak görevlendirilmiştir. İngilizce bilmektedir. Bir çocuk sahibidir.